دسته بندی محصولات
دسترسی سریع

پازل و انواع آن

پازل و انواع آن

پازل یک بازی یا اسباب بازی است که نبوغ یا دانش یک شخص را به چالش می‌کشد و آن را تست می‌کند. در یک پازل، شخص باید قطعات یا اطلاعات پازل را به شکل منطقی در کنار هم قرار دهد تا به راه حل صحیح و سرگرم کننده پازل دست پیدا کند. یا ممکن است قطعه هایی را کنارهم قرار دهد تا شکلی بدست آید،

تصویر های پازل ها بهتر است درباره ی موضوعاتی باشد که در محدوده ی تجربیات کودک قرار دارد و کودک پیش از این با آن آشنا شده باشد. تصاویر قهرمانان کارتونی مثل تام و جری، بن تن و باب اسفنجی همیشه مورد علاقه ی کودکان هستند و آنان با آنها آشنایی قبلی دارند.

انواع پازل:

پازل مکعبی:
برای ساختن یک پازل مکعبی به ۹ یا ۱۲ یا ۱۵ مکعب چوبی یا پلاستیکی نیاز داریم. هر مکعب دارای شش سطح است، بنابراین می‌توان شش تصویر را برروی هرسطح قرار داد. به این ترتیب که ابتدا مکعب‌ها را کنار هم قرار داده، سپس تصویر مورد نظر را که به تعداد مکعب‌ها بریده‌اید برروی آنها بچسبانید و یا این که برروی آن نقاشی کنید. سپس سطوح دیگر را به همین شکل کامل کنید. پس از آن مکعب‌ها را که با یکدیگر ترتیب درستی ندارد، جلوی کودک می‌گذاریم و از او می‌خواهیم با کنار هم قراردادن مکعب‌ها شکل را کامل کند.

پازل جور کردنی:
این پازل معمولاً به این ترتیب ساخته می‌شود که یک شکل را بر روی صفحه مقوایی یا چوبی چسب میکنیم بعد آن را از قسمتهای مختلف می‌بریم. در هنگام بازی قسمت‌های بریده شده را جلوی کودک قرار می دهیم و او باید قطعات را پیدا و به همدیگر وصل کند. اگر تعداد قطعات پازل زیاد باشد، می‌توانیم از دو تصویر مثل هم استفاده کنیم. یک تصویر را ببریم و دیگری را برای نمونه جلوی کودک قرار دهیم که از روی آن قطعات بریده شده را به صورت اول در آورد.

پازل جاگذاردنی:
روی یک صفحه چوبی یا مقوایی ضخیم، جای شکل‌های معینی را با دستگاه‌های پازل بری، یا با اره مویی و مقواهایی را با تیغ موکت بری برش می‌دهیم و جدا می‌کنیم. برای جذابیت کودکان، می‌توانیم قطعات بریده شده را با رنگ‌های شاد رنگ‌آمیزی کنیم و به هنگام بازی قطعات بریده شده را در اختیار کودک قرار دهیم و از او بخواهیم هر یک از شکل‌ها را در جای مناسب خود قرار دهد.
این نوع از پازل‌ها را می‌توان به صورت دگمه ای هم ساخت. پازل‌های دگمه‌دار که برروی هر شکل قطعه‌ای خیلی کوچک وصل شده است که کودک به آسانی می‌تواند پازل را بر دارد و در جای مناسب خودش قرار دهد. ولی پازل‌های بدون دگمه در جابه‌جایی برای کودکان کمی سخت است.

فواید پازل
باعث افزایش و زیاد شدن دقت و شاید تمرکز در بینایی و حس لامسه کودک می شود .تشخیص رنگ، فرم، اندازه و شکل را در کودک تقویت می کند. قوه تکلّم کودک را پرورش می دهد. حافظه کودک را تقویت می کند و حرکات ظریف دست و تطابق چشم و دست او را تقویت می کند.

اهداف پازل
_موجب پرورش دقت در بینایی کودک می شود.
_تشخیص فرم، رنگ، اندازه و شکل.

_ موجب پرورش دقت و حافظه کودک می گردد.
_کودک یاد می گیرد اجزا هستند که شکل اصلی را تشکیل می دهند.
_کودک ضمن بازی یاد می گیرد که هر یک از قطعات پازل جزیی از تصویر است و با نبودن هر قطعه تصویر ناقص خواهد شد.
_ کودک، برای کامل کردن طرح، مجبور است رنگ ها و طرح اصلی پازل را در خاطر داشته باشد و جهت خطوط را دنبال کند. مهارت در این کار به یادگیری خواندن و نوشتن کمک می کند.
_ برای یادگیری مفاهیم مکان، اندازه و اشکال هندسی مؤثر و مفید است.
تقویت حرکات ظریف و تطابق چشم و دست.
_ ذوق هنری کودک با دیدن پازل های فصل های مختلف رشد و پرورش می یابد.
_ کودک از طریق تفاوت و تشابه اشکال هندسی و غیرهندسی، آنها را به همدیگر مقایسه می کند و قعطات مناسب را در کنار یکدیگر قرار می دهد.

درباره نویسنده