دسته بندی محصولات
دسترسی سریع

قطع سررسید , انواع سررسید تبلیغاتی

قطع سررسید

قطع سررسید , انواع سررسید تبلیغاتی

قطع سررسید چیست؟

سررسید یا سالنامه دفتر یادداشتی است که هر صفحه آن دارای تاریخ و مناسبت های مهم همان روز است. ابزاری کاربردی برای برنامه ریزی و یادداشت های روزانه درنظر گرفته می شود. در این مقاله با انواع سررسید و قطع سررسید آشنا خواهید شد که به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب بهتری داشته باشید. در تاریخچه سررسید میتوانید با شروع کلی سررسید یا سالنامه آشنا شوید.

 قطع سررسید های اختصاصی (سفارشی)

امروزه مدیران سازمان ها و شرکت ها برای هدیه به مشتریان و پرسنل خود سررسیدهای اختصاصی را انتخاب می کنند. این نوع سررسیدها به سفارش صاحبان کسب و کارها برای تبلیغات و قدردانی از مشتریان خود نیز استفاده می شوند.

هر سالنامه بسته به سلیقه سفارش دهنده دارای اشعار، مناسبت ها، جملات حکمت آمیز و مفید و در نهایت شرح حالی از کسب وکار سفارش دهنده است. مطابق با همین ویژگی ها سررسیدهایی با عناوین همچون سررسید پزشکی، حافظ و مهندسی چاپ شده اند.

بخش های مختلف سررسید

صفحات ابتدایی یا مقدمه: معمولا این بخش از سررسید جنبه تبلیغاتی دارد. بسته به سلیقه سفارش دهنده می تواند شامل تصاویر محصولات، طبیعت، نوروز و … باشد. صفحه ای هم برای مشخصات صاحب سررسید درنظر گرفته می شود.

صفحات اصلی: این صفحات به تاریخ و مناسبتها و … اختصاص داده می شود. هم چنین با توجه به اندازه سررسید فضایی برای یادداشت های روزانه دارد.

صفحات پایانی: صفحات انتهای هر سررسید به توضیحاتی درباره برند موردنظر اختصاص دارد. هم چنین شامل برگه هایی برای ثبت شماره تلفن های شخصی، فهرست تلفن های ضروری و اطلاعات مهندسی دارد.

انواع سررسید

سررسید ها را می توان از جهات مختلفی دسته بندی کرد:

  • جنس جلد
  • اندازه یا قطع چاپی
  • نوع صحافی
  • جنس کاغذ
  • فرمت صفحات داخلی
  • نوع چاپ

که در ادامه به شرح هر کدام خواهیم پرداخت.

انواع جلد سررسید

جلد سلفون: در جلد سلفونی طرح دلخواه را روی کاغذهای گلاسه چاپ می کنند و با روکش سلفون جلد می کنند. دو نوع سلفون وجود دارد براق و مات که بسته به سفارش مشتری از آنها استفاده می کنند. طرحی که روی جلدهای سلفونی چاپ می کنند با استفاده از طلاکوب، نقره کوب و یووی زیباتر می کنند. شایان ذکر است سررسید ارزان مجموعه هدایای تبلیغاتی و سررسید ابن سینا، از جلد هاردکاور سلفونی ضد آب استفاده می نماید.

جلد چرم: سررسیدهای با جلد چرم مشتریان خاص خود را دارند. زیرا بسیار شیک و خاص هستند. معمولا انتخاب شرکت ها و سازمان های بزرگ است. البته چرمی که در این نوع استفاده می شود در دو نوع چرم طبیعی و یا مصنوعی است.

چرم طبیعی: یک از شیک ترین و گران قیمت ترین نوع جلدد چرم طبیعی است. علاوه بر قیمت بالای چرم طبیعی فرآیند چاپ روی چرم نیز بسیار سخت است.

چرم مصنوعی: چرم طبیعی رنگ های مشخصی دارند اما چرم مصنوعی دارای تنوع رنگ بیشتری است. قیمت آن مناسب تر از چرم طبیعی است. توجه کنید که چرم مصنوعی دوام بالایی ندارد و بعد از مدتی کیفیت خود را از دست می دهد.

برای چاپ لوگو روی چرم از لیزر، چاپ سیلک، طلاکوب و نقره کوپ استفاده می شود.

جلد جیر: همانطور که از نام آن پیداست از پارچه جیر برای جلد آن استفاده می کنند. جیر نیز مانند چرم مصنوعی قابل رنگ است و بسیار مورد توجه  مشتریان قرار دارد.

برای چاپ روی جیر نیز از چاپ سیلک و هم چنین لیزر استفاده می کنند.

جلد گالینگور: جلد گالینگور از جنس کاغذ لمینت است که آن را با PVC می پوشانند. کاغذ لمینت از کاغذ، پلاستیک و رنگ تشکیل شده است. نمونه این نوع جلد را در صحافی پایان نامه ها مشاهده کرده اید. این نوع جلد در رنگ های متنوع بسیاری وجود دارد. قیمت پایین تری نسبت به چرم مصنوعی دارد. به جز لیزر تمام روش های چاپ بر روی آن را می توان به کار برد.

جلد ترمو: جلد ترمو تقریبا شبیه به چرم مصنوعی است اما مانند چرم مصنوعی زیبا و شکیل نیست. ترمو ضخامت و قیمت کمتری دارد و کیفیت آن بیشتر است.

ترمو نسبت به گرما حساس است. اگر به روش داغی روی آن حک شود، تغییر رنگ می دهد. طرح جلب توجه بیشتری می کند. بنابراین رایج ترین روش برای چاپ روی ترمو داغی است. و هزینه کمتری هم برای شما دارد.

انواع قطع سررسید بر اساس اندازه (قطع سررسید و انواع سررسید)

به اندازه طول و عرض هر کتاب یا سالنامه و ابعاد آن قطع گفته می شود. سررسیدها در ابعاد استانداردی چاپ می شوند. در ادامه به انواع آنها را توضیح می دهیم:

قطع وزیری: پراستفاده ترین و متداول ترین قطع برای سررسید نوع وزیری است. زیرا سایز آن برای مشتری مناسب است و فضای کافی برای یادداشت های روزانه دارد. اندازه سررسید وزیری 17*24 تقریبا اندازه B5 است.

قطع رقعی: اندازه سررسید رقعی 15*21 تقریبا A5 است. قطع رقعی قیمت و وزن کمتری نسبت به وزیری دارد. به همین دلیل مناسب افرادی است که همیشه سررسید همراهشان است.

قطع رحلی (مدیران): سررسید رحلی اندازه بزرگتری دارد و بیشتر مورد توجه مدیران است. زیرا از طراحی خاص و شکیلی برخوردار می باشد ولی قیمت آن بالاتر است. سایز آن 24*34  A4 می باشد.

قطع اروپایی: سررسید اروپایی عرض کمی از رقعی دارد. اندازه آن 12*21 است.

قطع پالتویی: ابعاد سررسیدهای پالتویی 10*17 می باشد. برای یادداشت های کوتاه روزانه و مشاهده تاریخ مناسب است. اگر از جمله افرادی هستید که همیشه سررسیدتان را همراه خود دارید، قطع پالتویی را به شما پیشنهاد می کنم. زیرا در جیب و کیف جا می شود. علاوه بر این قیمت مناسبی نیز دارد.

قطع جیبی: قطع جیبی به آن تقویم جیبی هم می گویند. همانطور که از نام آن مشخص است ابعاد کوچکی دارد. (10*15 تقریبا اندازه A5) این نوع سررسید به دلیل ارزان بودن برای تبلیغ در تیراژ بالا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. البته فضای یادداشت کمی دارد و بیشتر برای تقویم استفاده می شود.

قطع خشتی: این نوع سالنامه به صورت مربعی چاپ می شود. ابعاد سررسید خشتی 21*21 یا 16*16 یا 17*17 است. چاپ سالنامه خشتی خیلی متداول نیست و به صورت سفارشی برای مشتری چاپ می شود.

انواع سررسید بر اساس صحافی:

منظور از صحافی فقط جلد کردن کتاب یا سررسید نیست. بلکه علاوه به جلدگذاری، به فرایند تاکردن، ته دوزی و برش آن نیز گفته می شود.

صحافی ته دوخت: متداول ترین نوع صحافی سررسید ته دوخت است. در این نوع صحافی ابتدا کاغذهای سررسید را بصورت چند دسته به هم می دوزند. سپس دسته های کاغذ را به جلد سررسید وصل می کنند. علاوه بر سالنامه برای کتب قطور نیز از صحافی ته دوخت استفاده می کنند. از ویژگی های آن دوام بالا می باشد، به شرط آن که کیفیت کار بالا باشد.

صحافی چسب: نخست کاغذهای سررسید را با دقت کنار هم می گذارند و به آنها چسب چسب می زنند. در این روش کاغذهای سررسید بر اثر ورق زدن در طولانی مدت از هم جدا شده و باعث برگه برگه شدن آنها می شود. به همین دلیل برای سررسیدهای قطور پیشنهاد نمی شود. اما هزینه کمتری دارد.

صحافی فنری: نسبت به صحافی ته دوخت قیمت بالاتری دارد. اما ورق زدن سررسید را آسان می کند. در این روش کاغذهای سررسید را اصطلاحا پانچ کرده و با فنر به هم وصل می کنند.

صحافی کلاسوری: در این نوع صحافی نیز کاغذهای سررسید را همانند صحافی فنری پانچ می کنند و توسط گیره (قفل کلاسوری) به هم متصل می شوند.

مزایای این روش: می توان به تعداد دلخواه برگه به سررسید اضافه کرد. یا برای استفاده های دیگر برگه های سررسید را بعد از پایان سال از آن خارج نمود. البته قیمت این نوع صحافی از همه بالاتر است.

نوع کاغذ:

کاغذ تحریر: استفاده از کاغذ سفید 70 گرمی یا 80 گرمی متداول ترین نوع کاغذ در سررسید های سفارشی است.

کاغذ کرم: بسیاری از سررسیدها با کاغذ کرمی رنگ تولید می شوند. زیرا کمتر از کاغذ سفید چشم را خسته می کند و شیک تر از کاغذ سفید است. به کاغذ کرم کاغذ قرآنی نیز گفته می شود.

کاغذ گلاسه: اگر نوع سررسید خاص و نفیس باشد از گلاسه 100 گرمی یا 135 گرمی استفاده می شود. البته از لحاظ قیمت اصلا به صرفه نیست.

انواع فرمت تاریخ صفحات داخلی:

روزشمار یا روزانه: در سررسیدهای روزانه تاریخ هر روز در یک صفحه قرار می گیرد. در این نوع سررسیدها یادداشت های روزانه فضای زیادی را به خود اختصاص می دهد. طبیعی است که تعداد صفحات آن نیز بیشتر خواهد شد.

گاهی روزهای پنجشنبه و جمعه در یک صفحه چاپ می شوند. زیرا روزهای پایان هفته است و جزء روزهای کاری به حساب نمی آیند.

دور روزشمار یا دو روزه: در سررسید دو روزه در هر صفحه تاریخ دو روز را چاپ می کنند. به این ترتیب سه صفحه شامل یک هفته است. فضای یادداشت در این نوع سررسید کمتر از روزشمار می باشد اما تعداد صفحات کمتری دارد.

هفتگی: در این نوع سررسید هر هفته در دو صفحه روبروی هم می گذارند.

ماهانه: همانطور که از نام آن مشخص است در هر صفحه تاریخ یک ماه قرار دارد.

نوع چاپ:

تک رنگ: برای کاهش هزینه ها تمامی صفحات داخلی با طیف یک رنگ چاپ می شوند.

دو رنگ: چاپ نوشته های صفحات داخلی سررسید در دو رنگ صورت خواهد گرفت. معمولا تاریخ و دیگر نوشته ها در دو رنگ متفاوت چاپ می شوند. یا روزهای تعطیل از روزهای دیگر متمایز می شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که در نوع چاپ سررسید، انتخاب تک رنگ و یا دورنگ مربوط به المان های صفحات داخلی می شود. جلد سالنامه با توجه به نوع جنس آن در رنگ های متنوعی تولید می شود.

شماره تلفن : 0915800354505138541500

آدرس : مشهد، خیابان امام خمینی، سه راه دارایی، نبش امام خمینی 30 فروشگاه ابن سینا

درباره نویسنده

✅ توجه توجه : سررسید سال 1399 ابن سینا، وارد سیستم توزیع شد .جهت سفارش و استعلام قیمت با شماره تلفن 09158003545 تماس حاصل فرمائید. ✅ به علت حجم بالای سفارشات سررسید 1399 با توجه به اولویت رزرو شده پاسخگو هستیم رد کردن