دسته بندی محصولات
دسترسی سریع

فناوری CNC یا برش cnc

فناوری CNC یا برش cnc

فناوری CNC یا برش cnc

فناوری CNC یا Computer Numerical Control چیست؟

امروزه با رشد روزافزون تکنولوژی، روز به روز شاهد فناوری های جدید هستیم و هدف همه این فناوری ها کمک به انسان است که فناوری CNC جزئی از این فناوری ها می باشد. اگر کمی به عقب نگاه کنید، متوجه می شوید که حدود 30 یا 40 سال پیش برای خلق آثار هنری روی چوب یا فلز از روش هایی مانند قلم کاری استفاده می شد. اصفهان پایتخت این آثار هنری از سلسله صفویان می باشد.

تکنولوژی CNC) Computer Numerical Control) دستگاه طراحی و چاپ انواع طرح های دلخواه برروی فلز و چوب می باشد. این دستگاه برعکس نسل قبل آنها با کامپیوتر کار می کنند و نحوه استفاده را راحت تر کرده اند.

کنترل حرکت در راستای یک مسیر مشخص شده و از پیش تعیین شده در ماشینهای CNC در واحد درونیاب صورت می گیرد. اکثر درونیابهای CNC  فقط قابلیت درونیابی در راستای خط و دایره را دارا می باشند . به دلیل اینکه برای ماشینکاری یک مسیر منحنی شکل در حالت عمومی با بکارگیری این نوع درون یابها نیاز به شکسته شدن منحنی به قطعاتی از خط و دایره می باشد، لذا این دو نوع درونیابی به تنهایی پاسخگوی همه کاربردها از جمله ماشینکاری در سرعتهای بالا، نیستند. بنابراین بکارگیری نوع دیگری از درونیابها یعنی درونیابی در راستای یک منحنی ضروری به نظر می رسد. محققین مختلفی در این زمینه به تحقیق پرداخته اند و الگوریتمهای مختلفی را بر مبنای بکارگیری منحنی های پارامتری چند جمله ای در حالت عمومی ارائه داده اند.

با کمک این دستگاه میتوانید به راحتی هر طرح دلخواهی را که در ذهن دارید برروی چوب یا فلز بدونِ هیچ کمی و کاستی ای پیاده کنید. همچنین درصد خطای این دستگاه نسبت به نسل خود (NC) تغییر کرده و مقدار زیادی از آن کاسته شده است.

یکی از قابلیت های دستگاه چاپ CNC، چاپ برروی پلاستیک میباشد. شما میتوانید برروی پلاستیک فشرده شده هر طرح دلخواهی را که در نظر دارید مانند چوب و فلز، با استفاده از این ماشین روی آن پیاده سازی کنید و در کمترین زمان ممکن طرح دلخواه خودرا تحویل بگیرید.

انواع دستگاه های CNC

 • دستگاه برش پلاسما
 • دستگاه برش فرز
 • دستگاه برش لیزری
 • دستگاه هوابرش
 • دستگاه واتر جت یا برش با آب

دستگاه فرز CNC چیست؟

این دستگاه دارای سه محور حرکتی (x,y,z) میباشد و در این سه جهت بر اساس طرح داده شده به این دستگاه شروع به برش میکند، همچنین امروزه طرح های زیادی به کمک این دستگاه ها پیاده سازی می شوند.

طرح هایی که توسط این دستگاه ها پیاده سازی می شوند:
 • صفحه تراش
 • شيار در آوردن
 • برش
 • کنار تراشي
 • چرخدنده تراشي
 • چرخ دنده مارپيچ تراشي
 • کارهاي کپيه به‌وسيله ماشين فرز کپي
 • فرم تراشي به‌وسيله تيغ فرز فرم.

دونوع از این دستگاه در بازار موجود میباشد، دستگاه CNC عمومی و دستگاه CNC مخصوص. دستگاه CNC عمومی به دو بخش تقسیم میشود : فرز افقی و فرز عمودی.

فرز افقی چیست؟

محور این ماشین ها افقی است و در سه جهت طولی، عرضی و قائمه شروع به حرکت میکند. همچنین این نوع دستگاه CNC دارای یک جعبه دنده مخصوص برای سرعت دادن به ماشین است و می توانید به راحتی سرعت آنرا کم یا زیاد کنید.

فرز عمودی چیست؟

دستگاه های CNC عمودی، از جهت و زاویه قائمه پیروی میکند و بیشتر برای بریدن سطوح منحنی و شکل دادن به آنها استفاده میشود.

دستگاه لیزری CNC چیست؟

به طور کلی میتواینم دستگاه لیزری CNC  را به دو نوع تقسیم بندی کنیم :

 • دستگاه لیزری برش فلزات
 • دستگاه لیزری برش غیر فلزات
دستگاه لیزری برش فلزات

از این دستگاه برای برای اموری نظیر حکاکی روی فلز ، برش، تراش، جوش و … روی فلزات مختلف استفاده می شود. برش لیزری فلزات یا برش فلزات با لیزر یکی از پیشرفته ترین تکینیک های برش است. از مزایای برش لیزری می توان سرعت، دقت و عدم نیاز به عملیات پردازش پس از برش را نام برد.

دستگاه لیزری برش غیر فلزات

با کمک دستگاه برش لیزری غیر فلزات میتوانید عملیات برش را روی : چوب، پلاستیک، گلاس، شیشه و پارچه و یا انواع محصولات انجام داد. از بزرگترین کاربرد های دستگاه لیزری برش غیر فلزات دستگاه CNC میتوان اشاره کرد به : ساخت انواع جعبه های چوبی، ساخت ساعت، قاب عکس ، ساخت انواع ست های رومیزی ، پازل های سرگرم کننده با طرح های دلخواه، ماکت ، حکاکی روی خودکار تبلیغاتی ، لوح تقدیر ، تندیس، ساخت تابلو های راهنما، حکاکی برروی پارچه، کیف ، چرم، پلاستیک ، کفش و … اشاره کرد.

انتخاب بهترین چوب برای CNC

چوب ها از انواع مختلفی برخوردار هستند. امر بسیار مهمی است که درباره ی مشخصات هر چوب به طور جداگانه و چگونگی استفاده آن ها اطلاعاتی داشته باشیم. هر نوعی از چوب بافت و رنگ متفاوتی را دارا می باشد، برای انتخاب چوب مناسب، در ابتدا باید هدفتان را مشخص کنید.

انواع چوب های نرم قابل استفاده برای CNC:

Basswood

چوب CNC

برای افرادی که با دست حکاکی می کنند، basswood چوب مناسبی است. خاصیت نرم این چوب است که باعث می شود ریزه کاری ها را به طور دقیق روی آن حکاکی کند. این چوب سمی نمی باشد و رنگ آن نیز سفید است، اگرچه رگه های قهوه ای هم روی آن مشاهده می شود و بین درون و بیرون تشابهات زیادی نیز وجود دارد. روی چوب basswood  اشکال دانه ای شکل کوچکی همانند نقاشی وجود دارد. basswood به آهک مشهور است که در اروپا بسیار مشهور شده است. بهترین چوب basswood واقع در ایالات شمالی : Wisconsin و Minnesoto قرار دارد، این چوب برای مبتدیان تازه کار مناسب است، اگر شما از حکاکی کردن لذت می برید، شما باید فروشندگانی را که جنس مناسب و با کیفیتی را در کنار قیمت مناسب ارائه میدهند را پیدا کنید.

چوب کاج سفید هم میتواند انتخاب دیگری بین چوب های نرم باشد، خصوصیات این چوب  مثل basswood می باشد که نرم و راحت بودن برای حکاکی و داشتن قیمت مناسب از ویژگی های این چوب می باشد.

Cotton Wood

cotton-wood CNC

این چوب (درخت پنبه) سفید رنگ در ایالات غربی وجود دارد که برای CNC نیز مناسب است، سطح چوب بسیار مناسب برای ساخت سازه های چوبی می باشد، این چوب بسیار نرم و قابلیت حکاکی بالایی را دارد ولی بسیار راحت به دو بخش تقسیم می شود، وقتی که کار بدون رنگ به پایان می رسد، سطح پوست بسیار جذاب است.

Butternut

butternut-wood CNC

پیدا کردن این چوب کمیاب کار ساده ای نیست ولی بین عموم بسیار محبوب است و در انواع مختلفی از رنگ ها و نقش ها یافت می شوند. همچنین قابلیت حکاکی بسیار بالایی دارند. یکی از مشکلات استفاده از این چوب،متمایل بودن آن به حشرات است، درون بسیاری از چوب های گردو، سوراخ های کرم وجود دارد.

همچنین از چوب های سخت نیز برای حکاکی استفاده می شود که در مقاله بعدی به طور مفصل راجع چوب های سخت و نحوه حکاکی روی آنان توضیحات مفصلی داده خواهد شد.

1

درباره نویسنده