دسته بندی محصولات
دسترسی سریع

فلش مموری چیست؟

فلش مموری چیست؟

فلش مموري
حافظه فلش یک نوع خاص از تراشه های EEPROM است . حافظه بالا شامل شبکه ای از سطر و ستون است حافظه های فلش نویز پذیر نمی باشند.سرعت دستیابی به حافظه های فلش بالا است . حافظه های فلش دارای اندازه کوچک هستند. و درد اندازه هاي مختلف درد بازار وجود دارد.

شرکت دل که بزرگترین سازنده و تولید کننده رایانه شخصی در دنیاست ، قصد دارد فلاپی درایو را از فهرست الزامات کامپيوتر حذف کند و آن را به صورت optional و اختیاری ارائه کند. این خبر در نگاه اول عجیب به نظر می رسيد، اما از آن جا که همگی ما با فلاپی دیسک کار کرده ایم ، با کمي فکر درمي يابيم که نياز به جايگزين دارد . مدتهاست دیگر حجم 4/1 مگابایتی فلاپی دیسک ها کارآیی خوبی برای انتقال فایلهای حجیم کاربران ندارد. در واقع ، حجم اطلاعات و فایلهای کاربران به قدری بالا رفته است که نه تنها یک فلاپی دیسک که یک بسته 10تایی فلاپی دیسک هم دیگر به درد کاربر نمی خورد و اگر هم به درد بخورد، حمل و نقل داده ها را بسیار مشکل می کند.پس بايد به فکر چاره بود.
اما جايگزين فلاپي ديسک چيست?

pen Drive
یک حافظه با شکل و قیافه یک خودکار یا ماژیک است و در اندازه شست دست شماست . این حافظه که حجمی بین 16مگابایت تا 512مگابایت دارد، از طریق پورت USB به رایانه شما متصل می شود و پس از اتصال به عنوان یک درایو جدید در محیط سیستم عامل شما قابل استفاده است . اگر از سیستم عاملهای ویندوز2000, ME لینوکس استفاده می کنید، کافی است pen Drive را به پورت USB رایانه خود متصل کنید، تا در همان لحظه توسط رایانه شناسایی شود و شما امکان استفاده از آن را بیابید، اما در صورتی که از ویندوز 98 SE استفاده می کنید، نیاز به درایور pen Drive نیز خواهید داشت .

حافظه flash یا flash memory حافظه ای غیر فرار است که در آن هر سلول قابل برنامه ریزی است و تعداد زیادی از سلولها که به آنها بلوک ، سکتور یا صفحه (page) گفته می شود، قابل پاک شدن در یک لحظه هستند. حافظه های flash برای نگهداری اطلاعات نیازی به باتری ندارند و لذا حجم ، وزن و مصرف برق وسایل را پایین می آورند. اطلاعات درون حافظه flash قابل تغییر هستند و می توان ذخیره سازهای حجیمی را از این نوع حافظه ساخت . حافظه flash در مقایسه با هارد دیسک و فلاپی دیسک سرعت دسترسی بالاتری به اطلاعات دارد و از طرف دیگر در مقابل شوک ، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

حافظه فلش نسبت به هارد دارای مزایای زیر است :

1-حافظه های فلش نویز پذیر نمی باشند.

2-سرعت دستیابی به حافظه های فلش بالا است .

3-حافظه های فلش دارای اندازه کوچک هستند.

4-حافظه فلش دارای عناصر قابل حرکت ( نظیر هارد ) نمی باشند.

5-قیمت حافظه های فلش نسبت به هارد بیشتر است .
نتيجه گيري
حافظه فلش از حافظه فلش برای ذخیره اطلاعات آسان و سریع استفاده می شود. در حقیقت اینحافظه بعنوان دستگاه ذخیره سازی امن در نظر گرفته می شود.

درباره نویسنده