دسته بندی محصولات
دسترسی سریع

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی – شبکه های اجتماعی

تبلیغات اینترنتی چیست؟

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات نقشی دیرینه در زندگی کاری و اجتماعی انسانها داشته است، در واقع تبلیغات عملی است که در آن فروشنده عملی در جهت معرفی محصول و یا خدماتی که ارایه می دهد انجام می دهد و مشتری را آگاه می سازد. این عمل روش های بسیار متنوعی نیز دارد. آگهی ها از ابزار محبوب تبلیغاتی هستند که در دو نوع چاپی و غیر چاپی هستند. همچنین آگهی ها از لحاظ مالکیتی می توانند به دو بخش دولتی و غیر دولتی تقسیم شوند.

بطور مثال آگهی های استخدامی و یا مزایده نیز جزو دسته آگهی ها می باشند. تمامی فرهنگها و کشورها در گذشته تبلیغات منحصر به فرد خود را داشته اند که حتی نمونه های آنها بصورت سنگ نوشته ها برروی دیواره های غارها و یا ظروف سفالی نمایان هستند.

انواع تبلیغ

 • تیزرهای تبلیغاتی
 • تابلو های دیجیتال
 • سایت های تبلیغاتی
 • شبکه های تبلیغاتی
 • هدایای تبلیغاتی

آلبرت لاسکار بعنوان پدر تبلیغات نوین دنیا شناخته می شود. شروع تبلیغات نوین را می توان از سال 1920 دانست. با ابداع ماشین های چاپ رنگی و پیشرفت تکنولوژی چاپ کم کم پای آژانس های تبلیغاتی نیز به دنیای تبلیغات باز شد و همزمان با آن مجلات و کتابهای تبلیغاتی رونق گرفتند. زمانی که از تبلیغات نوین حرف می زنیم نمی شود تبلیغات اینترنتی را نام نبرد. تبلیغی که مزایای بسیار زیادی نسبت به روش های سنتی خود دارد. در ادامه ما به مزیت ها و معایب تبلیغات اینترنتی اشاره مفصلی خواهیم کرد اما بهتر است ابتدا به انواع شبکه های تبلیغاتی بپردازیم.

شبکه های تبلیغاتی

شبکه های تبلیغاتی

شبکه های تبلیغاتی شامل سرویس دهندگان تبلیغاتی تحت وب نیز می باشند. در این گونه شبکه ها کاربران به دو دسته مختلف می شوند:

 • تبلیغ کننده:

  این گروه از کاربران تبلیغات خود را در سایت ها و فضاهای تبلیغاتی موجود اضافه کرده و آن را به نمایش می گذارند.

 

 • تبلیغ شونده:

  این گروه از کاربران تبلیغات ایجاد شده در شبکه های تبلیغاتی را مشاهده می کنند و تعداد کثیری از آنها به زمره مشتریان تبلیغ کننده ها اضافه می شوند.

در واقع شبکه های تبلیغاتی بستری است که این امکان را فراهم سازی می کند. همچنین شبکه های تبلیغاتی شامل انواع موارد زیر می شوند:

 • شبکه های خصوصی (Private)
 • شبکه های نیمه خصوصی (Semi-Private)
 • شبکه عمومی (Public)
 • شبکه های هوشمند (Smart)
 • شبکه های پنهان (Hidden)

 

هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی ابن سینا

به کالاهایی گفته می شود که برروی آنها شعار یا لوگوی اختصاصی چاپ شده باشد. این هدایای تبلیغاتی به منظور استفاده در بخش بازاریابی استفاده می شوند و هدف از آن ارتباط گرفتن بیشتر با مشتریان و در نتیجه فروش بیشتر است. این هدایای تبلیغاتی در کنفرانس های تبلیغاتی و بخصوص نمایشگاه ها اهدا می شوند تا برند یا اتفاق خاصی را در میان مردم ترویج دهند. ابن سینا با نیم قرن تجربه در فروش هدایای تبلیغاتی و چاپ لوگوی اختصاصی مشتریان برروی محصولات به شما در امر مارکتینگ کمک خواهد کرد.

مزایای تبلیغات اینترنتی

 

وقتی صحبت از مزایای تبلیغات اینترنتی میکنیم، ممکن است راه کار های زیادی به ذهنتان خطور کند، یکی از بزرگترین مزایای تبلیغات در بستر وب و آنلاین، دیده شدن توسط تمامی افراد جامعه است و این مورد مانند تبلیغات معمولی مانند بنر های تبلیغاتی شهری و یا آفلاین به یک شهر یا یک محدوده جغرافیایی محدود نشده و تمامی افراد یک کشور یا جامعه میتوانند شمارا ببینند.

 • هزینه کم و نتیجه بی نظیر:

  حتما تابه حال بارها و بارها این جمله به گوشتان خورده “تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه است.” امروزه هزینه کم تبلیغات اینترنتی باعث شده تا مخاطبین زیادی به سوی این دسته از تبلیغات جذب شوند و حدود 70% از مخاطبین، امروزه تبلیغات اینترنتی را موثر تر از تبلیغات آفلاین و قدیمی است. برای مثال با استفاده از رسانه های دیگر مانند تلویزیون و یا رسانه های چاپی مانند روزنامه، مجله و غیره نمیتوانید مطمئن شوید که پیام شما 100% به دست کاربر رسیده است اما با استفاده از تبلیغات اینترنتی و رشد روزافزون دانش برنامه نویسی میتوانید از وضعیت تبلیغاتان مطلع شده و میزان موثر بودن آن را بسنجید.

برخی دیگر از مهمترین و تاثیر گذار ترین مزایای تبلیغات اینترنتی عبارتند از :

 

 • تاثیر گذاری در ذهن مخاطب
 • ارتباط بهتر با کاربر
 • قابلیت ویرایش تبلیغ در هر زمان و هر مکان
 • قدرت برند سازی بالا

تمامی موارد بالا بخش کوتاهی از مزایای تبلیغات اینترنتی بوده و بهتر است بگوییم که این موارد محدود نبوده و به بیشتر از صد مورد می رسد. بگزارید باهم یکی از موارد بالا را بررسی کنیم.

معایب تبلیغات اینترنتی

هیچ چیزی بی عیب نیست و به چیزی که عیبی در آن نسیت باید شک کرد. در کنار مزایای بی شمار تبلیغات اینترنتی معایبی هم نیز وجود دارد. یکی از مهمترین معایب تبلیغات اینترنتی، رعایت نکردن حق کپی رایت توسط توسط افراد سودجو است. برای مثال زمانی که شما یک جایگاه تبلیغاتی را در یک وب سایت پربازدید اجاره می کنید، این جایگاه معمولا توسط همه کاربران دیده می شود و این مسئله باعث جذب شدن افراد سودجو نسبت به بنر شما شده و منجر به کپی برداری از لوگو، متن یا طراحی و ده ها مورد دیگر از بنر تبلیغاتی شما می شود.

برخی دیگر از معاایب تبلیغات اینترنتی عبارتند از :

 • شلوغ شدن وب سایت و آزار و اذیت رساندن به مخاطب
 • محدود بودن نوع مخاطبین رسانه تبلیغ گیرنده
 • قابلیت گول زدن مخاطب برای منافع شخصی
 • دسترسی نداشتن همه افراد به اینترنت و کامپیوتر
 • عدم مشاهده کالا قبل از خرید
 • امکان سو استفاده برخی از صاحبان آگهی از نام شرکت های دیگر

فنون تبلیغات

تبلیغات هم مانند هر حرفه دیگری راه و چاهی دارد و به قول معروف کار را باید به کاردان سپرد. اما ما امروز قصد داریم تا برخی از فنونی را که بیشترین استفاده را در تبلیغات اینترنتی دارد را برایتان باز کنیم تا خودتان تبدیل به یک متخصص تبلیغات اینترنتی شوید.

تکرار

پیام های رسانه ای هرچقدر بیشتر تکرار شوند، بیشتر در ذهن ما تاثیر و تثبیت می شوند، و همین امر موجب اعتماد بیشتر ما به آن می شود. این نوع از تکرارها به دو روش انجام می شود. یکی از این روش ها تکرار تصاویر، صداها یا کلمات خاصی در درون پیام است برای اینکه معنای اصلی پیام در ذهن ما مستحکم شود. دیگری تکرار کامل و چند باره پیام است تا بیشتر در ذهن ما تثبیت شود.

گاهی هم در کمپین های تبلیغاتی تجاری و سیاسی، یک شعار واحد به شیوه های مختلف و در پیام های رسانه ای متفاوت تکرار می شود تا بیشتر ملکه ذهن و زبان ما شود. تکرار یک تبلیغ را می توانند مانند یک میخی شبیه داد که آرام آرام در چوب با ضربات چکش فرو می رود، تکرار یک مطلب پذیرش آنرا توسط مخاطب بالا میبرد.

افراد زیبا

زیبایی دوست داشتی است و هیچکس نیست که این موضوع را انکار کند؛ بنابراین افراد زیبا برای جلب توجه شما الگوی خوبی هستند. از این روش معمولا در ویدئو های تبلیغاتی استفاده می شود. برای مثال در وب سایت آپارات ( سرویس اشتراک ویدئو) گاهی اوقات قبل از شروع فیلم یا کلیپ یک ویدئو تبلیغاتی کوتاه نمایش داده می شود و معمولا در این ویدئو از افراد زیبا استفاده شده است.

شدت

برخی ساختار های زبانی باعث می شود ما شدت چیزی را بیشتر احساس کنیم، و همین مسئله باعث می شود تا برای کاری خاص قانع نشویم. به کارگیری صفات عالی، مانند “تر، ترین” در تبلیغات، از این دسته است. وقتی فروشگاهی محصولات خودرا ارزان ترین، بهترین، پرفروش ترین، اولین و … بیان می کند، شما برای خرید آن بیشتر ترغیب می شوید. ایجاد مقایسه با صفت برتر هم نمونه دیگری از این ساختار است؛ به عنوان مثال : این نوشابه قند کمتری نسبت به دیگر نوشابه ها دارد.

مقایسه

به جرئت میتوان گفت مقایسه، یکی از مطلوب ترین روش ها برای قانع کردن مخاطب است. بسیاری از پیام های رسانه ای سعی می کنند تا با این روش، محصول، آرا یا نظریاتی را در ذهن مخاطب جا بیاندازد. البته مقایسه درست و خوب، مقایسه ای است که در آن قیاس شوندگان با همدیگر مشابه باشند و شرایطی یکسان برای مقایسه داشته باشد.

مقایسه ضعیف و نامناسب به طور حتم نمیتواند چندان تاثیرگذار حساب شود.گاهی پیام ها با استفاده از فن ها و روش های گوناگون اوضاع را یکسان جلوه میدهد و باعث بی میلی مخاطب به ادامه مقایسه میشود.

کلمات پر زرق و برق

برخی از کلمات و اصطلاحات هستند که تقریبا راجب پذیرش آنها در جامعه اتفاق نظر وجود دارد. اینگونه کلمات به اصطلاح پر فضیلت مثل تمدن، مردم سالاری، حقوق بشر، آزادی، زیبایی، عشق و ده ها مورد دیگر معمولا در بسیاری از پیام های رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرد تا مخاطب نسبت به پذیرش آن پیام بیشتر قانع شود. قانع کنندگان از این گونه کلمات به این امید استفاده می کنند که ما پیام آنها را بپذیریم بدون آنکه ادعای آنها را برای دستیابی به معنی آن کلمات مورد آزمایش قرار دهیم. آنها حتی می دانند که بسیاری از مردم حتی به طور دقیق و اصولی معنای واقعی این کلمات و اصطلاحات را نمی دانند ولی آنها را مثبت و مفید ارزیابی می کنند.

تازگی

همه افراد چیزهای جدید و نوین را دوست دارند، چون به باور بعضی ها، ایده های جدید و نوین بهتر از محصولات و موضوعات قدیمی است. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع سرعت رشد فناوری طی چند دهه ی اخیر است. محصولات و ایده های نو جای قدیمی را میگیرند و مارا به چیزهای جدید ترغیب می کنند.

استفاده از سرتیتر «تازه ترین اخبار» و یا «خبر فوری» و پخش زنده در بسیاری از بخش های خبریِ مطبوعات، تلویزیون و وبگاه ها قادر است نگاه مارا به خود جذب کند. استفاده از عباراتی مانند : جدیدترین محصولات، جدیدترین روش های آموزش و … مثال هایی از به کارگیری این فن است.

فکر میکنم تا اینجای کار با مفهوم گسترده تبلیغات و فنون آن اشنا شده باشید و بهتر است بدانید که تبلیغات به فنون گفته شده محدود نبوده و ما مثال هایی را از آن بیان کردیم.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

یکی از مهمترین روش های تبلیغات، در عصر حاضر ایمیل مارکتینگ است.  به هر ایمیل تبلیغاتی ای که توسط فروشنده به مشتری ارسال شود ایمیل مارکتینگ گفته می شود. این پروسه میتواند یک ایمیل یا هزاران ایمیل باشد.

از ایمیل مارکتینگ میتوان برای نگاه داشتن مشتری و مستحکم کردن رابطه مشتری و فروشنده استفاده نمود، همچنین میتوان برای جذب مشتریان تازه از این روش استفاده کرد.

موثر ترین و کارآمد ترین روش ایمیل مارکتینگ روش Opt-in است، با استفاده از این روش شما لیستی منظم از کاربرانی که به کسب و کار شما علاقه دارند تهیه می کنید و حدود 90% از ایمیل های شما به دست کاربران می رسد. اما  این روش سختی هایی را هم به همراه دارد، برای مثال شما باید کاربر را به شیوه ای خاص ترغیب به وارد کردن ایمیل در وبساییتان بکنید.برای مثال می توانید در ازای ثبت نام، به آنها یک فایل صوتی یا یک کتاب هدیه کنید، اما نباید هدیه شما حوصله کاربر را سر ببرد و مثلا فایل صوتی ای که ارسال میکند نباید خیلی حجیم باشد.

تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی که به تازگی شروع شده است، روشی تازه و نو در حوزه تبلیغات نوین است. در این روش تبلیغ کننده ها با ارسال نوتیفیکشن ها و نمایش بنر های داخل نرم افزار ها و بازی ها، تبلیغات محصولات و خدمات خود را ارایه می کنند. به طور یقین هزینه این روش کمتر از تبلیغات برروی سایت ها می باشد. این روش اطلاعات بسیار جامع و خوبی در رابطه با نیازهای بازار به شما خواهد داد که به شما در مارکتینگ و بهینه سازی عملکرد شما کمک شایانی خواهد کرد.

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی اصطلاحات جدیدی نیستند. انسانها از قرن‌ها پیش که دور یکدیگر می‌نشستند و برای یکدیگر داستان می‌گفتند در حال تشکیل شبکه های اجتماعی بودند. امروزه شبکه های اجتماعی بخش بزرگی از زندگی مارا فراگرفته و میتوان گفت در عصر حاضر زندگی بدونِ شبکه های اجتماعی، مانند فیبوک، توییتر و تلگرام تقریبا غیر ممکن است و آن را باید جزو محالات دانست.

تاریخچه شبکه های اجتماعی

بهتر است قبل از شروع بحث شبکه های اجتماعی و نقش موثر آنها در تبلیغات اینترنتی کمی به تاریخچه شبکه های اجتماعی بپردازیم. اولین بار در سال 1960 مفهوم و کلمه شبکه های اجتماعی در دانشگاه ایلی نویز ایالات متحده آمریکا مطرح شد و به علت پایین بودن سطح فکر در آن دوره کمتر کسی فکر میکرد این ایده موفق شود. ایده کلی این بود که، کاربران بتوانند از طریق اینترنت با دوستان خودشان ارتباط داشته باشند و در سال 1997 شرکت SixDegrees  موفق به ساخت این پروژه شد ولی موفق نبود.

پس آن اسم و رسم شبکه های اجتماعی در ذهن مردم جهان جرقه ای زد و در سال 2004 شبکه اجتماعی MySpace با حدود هفت میلیون کاربر ایده شبکه های اجتماعی را به موفقیت رساند.

نقش شبکه های اجتماعی در تبلیغات اینترنتی

قبل از شروع، هیچ تضمینی در شبکه های اجتماعی وجود ندارد و ممکن است به یکباره از عرش به فرش برسند.

شبکه های اجتماعی کاربردهای فراوانی در گسترش ارتباطات انسانی دارند و استفاده از آنها به صورت روزافزون افزایش مییابد. سازمانهای گوناگون نیز تلاش میکنند تا با بهرهبرداری از این ابزار در بازاریابی و فروش، در بازار رقابتی از سایر سازمانها پیشی بگیرند. امروزه حدود 80% افراد جامعه در یکی از شبکه های اجتماعی عضو هستند و یا حداقل اسم آنهارا از دوستان و یا همکاران خود شنیده اند.

یکی از بهترین مزایای تبلیغات در شبکه های اجتماعی، پرداخت هزینه کم و دیده شدن توسط همه افراد است. برای استفاده از شبکه های اجتماعی نیاز به هیچ دانش برنامه نویسی و یا … نیست و همه افراد جامعه میتوانند از این شبکه ها استفاده کنند، به همین جهت تبلیغات در این شبکه ها آسان است و میتوان با کمترین هزینه به بهترین تنیجه ممکن رسید.

 

برندینگ در تبلیغات اینترنتی

برندینگ در تبلیغات اینترنتی

برندینگ را میتوان یکی موثر ترین و تاثیگذار ترین روش های تبلیغات اینترنتی دانست. زمنی که عملیات برند سازی با موفقیت انجام شود، تبلیغات شما به سطح بالاتری ارتقا یافته و شما تقریبا نصف بازار را در چنگ خود دارید.

برای مثال برند آدیداس یا نایک، وقتی صحبت از این دو می کنیم، یک تصویر از نخ خوب، پارچه مرغوب و جنس درجه در ذهن ما ایجاد می شود. این به دلیل این است که این موضوع از قدیم الیام در ذهن ما ثبت شده و به صورت ناخوداگاه این تصویر برای ما شکل می گیرد.

به طور کلی برندینگ را میتوان یک فرایند وفادار سازی مشتری توسط فروشنده دانست و هدف برندینگ ساخت یک تصویر خوب از شرکت، ارگان و یا حتی یک فروشگاه است. تبلیغات در اینترنت سرعت عملیات برندینگ را دوچندان می کند و با صرف هزینه بسیار کمی میتوانید برندسازی خودرا در اینترنت انجام دهید و از طریغ اینترنت زبانزد شوید.

برندینگ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برندینگ یا برند سازی مانند هر چیز دیگری راه و چاهی دارد و قبل از شروع بهتر است بگوییم قرار نیست که این راه ها آسان باشد و اصطلاحا راه صد ساله را یک شبه بروید اما با تمرین و صرف زمان میتوانید به خوبی برند سازی را یاد بگیرید.

برخی از مهمترین روش های برندینگ که بیشترین استفاده را دارند عبارتند از :

 • یکپارچه بودن
 • متناسب بودن با شرایط
 • منحصر به فرد باشد ( قبلا حتی مردم اسمش را هم نشنیده باشند )
 • همه کَس پسند باشد

برندینگ به موارد ذکر شده در بالا محدود نبوده و موارد ریز و درشت برندینگ به بالای صد مورد میرسد.

نتیجه گیری:

با مواردی که ذکر شد می توان نتیجه گرفت که با فراگیر شدن شبکه های اینترنت و استفاده روز افزون از شبکه های اجتماعی تبلیغات برروی فضای وب بسیار موثرتر از گذشته شده است و همچنین شیوه های سنتی تبلیغات روز به روز رو به منسوخ شدن می روند. همچنین انعطاف پذیری و تنوع تبلیغات در فضای وب جزو مزایای این نوع تبلیغ می باشد.

از آنجا که بازار ایران نه کاملا مدرن و نه کاملا سنتی می باشد مجموعه ی ما تصمیم به ترکیب بازار سنتی تبلیغات با بازار مدرن آن شد. همانطور که میدانید ابن سینا با نیم قرن تجربه در بازار سنتی، تعیین کننده قیمت سررسید در شرق کشور می باشد و برای حفظ بازار سنتی و همچنین بازار مدرن خود دست به حرکتی انقلابی در فروش محصولات تبلیغاتی زده است.

روند چاپ لوگوی اختصاصی:

چنین است که متقاضی به سایت مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را سفارش می دهد، سپس لوگو و آرم مورد نظر خود را در سایت آپلود کرده و محصول اختصاصی شده خود را پس از چند روز دریافت می کند. این در حالی است که در گذشته حضور فیزیکی مشتری الزامی بود و امکان سرویس دهی به مشتریان در شهرهای دیگر به سختی میسر بود. بداین ترتیب سرعت در انجام سفارشات بسیار سریعتر شده و مشتری بسیار راحتتر می تواند محصول اختصاصی خود را همراه با لوگو از پیش طراحی شده، تحویل بگیرد. به عبارتی دیگر تنها با چند کلیک برروی صفحه یا مانیتور خود محصول شما به دست واحد طراحی مجموعه ما خواهد رسید و در سریع ترین زمان و پایین ترین قیمت محصول شما به دستتان خواهد رسید. 1

درباره نویسنده