دسته بندی محصولات
دسترسی سریع

انواع ساعت و کاربردهای تبلیغاتی آن ها

انواع ساعت و کاربردهای تبلیغاتی آن ها

انواع ساعت

ساعت

زمان مهمترین معقوله ایست که از دیرباز همه ما به آن سروکار داشته ایم و انواع ساعت ها در این خصوص به ما کمک های فراوانی کرده اند. تاریخچه ساخت ساعت و اینکه اصلا این وسیله ای که امروزه زندگی بدونِ آن غیر ممکن شده، به مصریان باستان برمیگردد. مصریان قدیم ساعتی ساختند که به آن ساعت سایه ای می گفتند. این ساعت به این گونه بود که سایه ی قطعه ای چوب عمودی بر روی یک قطعه چوب افقی می افتد و زمان را با آن اندازه می گرفتند.

ساعت یکی از قدیمی ترین اختراع بشر است که نیاز اندازه گیری مداوم فواصل زمانی کوتاه تر از واحدهای طبیعی یعنی : ( روز، ماه و سال ) را برطرف می کند. ساعت یک وسیله برای اندازه گیری، نشان دادن و نگهداری زمان می باشد. کلمه ی ساعت (Clock) از زبانهای محلی ( هلندی، فرانسه و لاتین ) یعنی از کلمات Clocca و Clagan که به معنی زنگ می باشند مشتق شده است.

امروزه وقت شناسی و وقت شناس بودن جزو مهمترین شاخصه های یک فرد موفق و آینده نگر است. هیچکس نمی تواند به طور قطع بگوید که من دیگر به ساعت نیازی ندارم و برایم مهم نیست، این حرف دقیقا مانند صحبت های یک پسر بچه لجوج است که دوست ندارد به حرف پدر و مادرش گوش کند.

انواع نقش ساعت در بهبود زندگی 

 ساعت

انواع ساعت نقش مهم و جدی در بهبود زندگی تمام انسان های روی زمین دارد. تا قبل از اختراع شدن ساعت انسان ها برای کار های روز مره خود نمی‌توانستند برنامه دقیقی بریزند و کار های خود را با نظم بالا به جلو پیش به برند. اما با اختراع ساعت وضع خیلی فرق کرد و انسان ها توانستند با در نظر گرفتن زمان برنامه های دقیقی بریزند و کارهای خود را سریع تر و منظم تر به پیش ببرند و از هدر رفتن این نعمت مهم و با ارزش یعنی زمان جلوگیری کنند. جمله ای زیبا هم درباره زمان وجود دارد: وقت طلاست پس باید از ساعت برای برنامه ریزی استفاده کرد تا این طلای با ارزش را از دست ندهیم. این طلا را اگر از دست داد دیگر نمی توان به دست آورد. چون زمان را نمی توان به عقب برگرداند.

انواع ساعت ها از نظر کاربرد و نقش

امروزه انواع ساعت ها بیش از پیش شده است، پرکاربردترین نوع ساعت ها عبارتند از :

 • ساعت دیواری
 • ساعت رومیزی
 • ساعت تزئینی
 • ساعت مچی
 • ساعت دیجیتالی
 • ساعت های هوشمند

اما قبل از معرفی ساعت های امروزی بهتر است کمی به عقب برگردیم و بدانیم که مردمان گذشته از چه ساعت هایی استفاده میکردند.

انواع ساعت های قدیمی :

 • ساعت آبی
 • ساعت سایه ای
 • ساعت شنی
 • ساعت آفتابی
 • ساعت شمعی

ساعت های قدیمی چگونه کار میکردند؟

انواع ساعت آبی
 • ساعت آبی

این نوع از ساعت ها که جزو قدیمیترین نوع ساعت در جهان به شمار میرود، همانطور که از اسمش پیداست و واضح است با آب کار میکردند. در این نوع ساعت، از جریان یک نواخت آب استفاده می شده، به این ترتیب که داخل ظرف مدرج سوراخ دار را با آب پر می کردند که آب قطره قطره از سوراخ کوچک می چکیده و با توجه به مقدار آب خروجی، زمان تا حدودی معلوم می شده است.

انواع ساعت سایه ای

ساعت سایه ای

مصریان قدیم ساعتی ساختند که به آن ساعت سایه ای می گفتند. این ساعت به گونه ای بود که سایه قطعه ای چوب عمودی برروی یک قطعه چوب افقی می افتاد و زمان را با آن اندازه می گرفتند.

انواع ساعت شنی

ساعت شنی

از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشکیل می شده که میان آن، سوراخ باریکی برای رد شدن شن یا ماسه تعبیه می کردند تا شن ها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع شود. بعد ظرف را وارونه می کردند و همان عمل تکرار می شد. با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده شن ها در حباب ها، حدود تقریبی زمان مشخص می گردید. امروزه این نوع ساعت برای تزئین و زیبایی برخی مکان های مقدس و یا خانه ها استفاده میشود.

انواع ساعت افتابی

ساعت آفتابی

در ساعت خورشیدی، میله ای عمودی بر سطح افقی نصب می شده است که با اندازه گیری سایه آن میله، زمان معلوم می شده است. این نوع ساعت بسیار شبیه به ساعت های دیواری امروزی است.

انواع ساعت شمعی

ساعت شمعی

در این نوع از ساعت ها، ابتدا بدنه شمع را درجه بندی میکردند و سپس به میزان سوختن شمع، حد محدودی برای اندازه گیری ساعت تعیین میکردند.

خوب، بهتر است برگردیم به زمان حال و ساعت های امروزی که روز به روز در حال پیشرفته تر شدن میباشند.

ساعت های امروزی چگونه کار میکنند؟

انواع ساعت های دیواری

ساعت دیواری

به جرئت میتوان گفت این دسته از ساعت ها جزو محبوب ترین و بهترین نوع ساعت های امروزی به حساب می آیند، با طرح و اشکال مختلفی که برروی قاب این نوع از ساعت ها ساخته میشود، جلوه خاصی به خانه، محیط کار، اتاق و یا هر محل دیگری که از این دسته ساعت نصب شده باشد میدهد.

انواع ساعت های رومیزی

ساعت رومیزی

همانطور که از اسم این ساعت ها پیداست، بر روی میز قرار میگیرند و برعکس ساعت های دیواری، دیگر نیازی به کوبیدن میخ بر دیوار نیست و خیلی راحت میتواند کنار تخت خواب، میز تلویزیون و یا هر سطح صاف دیگری قرار بگیرد.

انواع ساعت های تزئینی

ساعت تزئینی

این دسته از ساعت، به یک نوع محدود نمیشود. ساعت تزئینی میتواند ساعت دیواری باشد، ساعت رومیزی باشد و یا حتی ساعت نباشد و فقط تظاهر به ساعت بودن بکند. این ساعت ها بیشتر برای تزئین یک محیط کاری و یا تبدیل یک محیط خشک و بی روح به یک محیط دوستانه و مثبت است.

انواع ساعت های مچی

ساعت مچی

احتمالا همه شما با این دسته از ساعت ها آشنا هستید، ساعت های مچی در بین مردم بسیار محبوب میباشد و یکی از اصلی ترین دلایل آن هم قابل حمل بودن این ساعت هاست. با بند های تعبیه شده در این نوع از ساعت ها به راحتی میتوانید ساعت را به دستتان وصل کنید و دیگر زمان را از دست ندهید و آن را کنترل کنید.

انواع ساعت های دیجیتالی

ساعت دیجیتال

ساعت های دیجیتالی معمولا از سیستم عددگذاری 24 ساعته استفاده میکنند و سیستم زمانبندی آنها به دو دسته A.m و P.m تقسیم میشود.

A.M را از ساعت 12:00 بامداد تا 11:59 ظهر را مینامند.

P.M را از ساعت 12:00 ظهر تا 23:59 شب را مینامند.

انواع ساعت های هوشمند

Smart Watch ساعت هوشمند

نسل به روز شده ی ساعت های مچی آنالوگ هستند، معمولا از یک صفحه لمسی (Touch Screen) استفاده کرده و به جای شمارنده های آنالوگ و قدیمی از سیستم دیجیتالی استفاده می کنند، این دسته از ساعت ها قابلیت شارژ مجدد دارند و مانند گوشی های هوشمند باید در شارژ باشند تا باتری آنها کاملا پر شود.

ساده ترین نوع ساعت هوشمند میتواند ضربان قلب شمارا در هنگام دویدن تشخیص دهد و پیشرفته ترین نوع آن میتواند به اینترنت 4G/LTE وصل شود و یا حتی برقراری تماس انجام دهد.

چاپ لوگوی اختصاصی برروی انواع ساعت

در علم تبلیغات یکی از مهمترین اصول تکرار در تبلیغ است. برای تبلیغ یک محصول بایستی به طور مکرر تبلیغ تکرار شود تا در ذهن مشتریان شما جاودانه شود.

این امر بدیهی است که وسایلی همانند ساعت در محل کار شما بیشتر به چشم می آیند و به خاطر اینکه افراد نیازمند این هستند که امور روزانه خود را با ساعت چک کنند تعداد دفعات زیادی به ساعت ها نگاه می کنند و همین امر باعث می شود که اصل اول تبلیغات یعنی ” تکرار ” برقرار شود و اثر این نوع تبلیغات را چند برابر کند.

در واقع حرف اصلی ما این است با ثبت لوگو و یا تبلیغات خود برروی ساعت های موجود در فروشگاه اینترنتی ابن سینا پرستیژ تبلیغاتی شرکت و محل کار خود را بالاتر برده و همچنین تبلیغات موثری کرده باشید.

نتیجه گیری:

همانطور که گفته شد انواع ساعت ها از دیر باز جزئی جدایی ناپذیر از زندگی انسان ها بوده اند و دارای اهمیتی فوق العاده در زندگی ما بوده اند. انواع ساعت از ساعت های بسیار ابتدایی در زمان گذشته تا ساعت های بسیار مدرن و جدید امروزی به ما کمک کرده اند تا نظم بیشتری به اوامر خود دهیم و بطور حتم در زمره مناسب ترین وسایل تبلیغاتی موجود در بازار هستند. شما نیز می توانید از ساعت های رومیزی گرفته تا ساعت های دیواری در انواع و مدل های مختلف بازدید کرده و همراه با لوگوی اختصاصی خودتان برروی آنها در جهت امور تبلیغاتی از آنها استفاده کنید. 1

درباره نویسنده